WOLONTARIAT

WOLONTARIAT
 

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie od lat prowadzi czynny wolontariat.
Chętnych jest naprawdę sporo, ale co dalej? Jakich wolontariuszy potrzebuje nasza placówka? Co możesz robić by nam pomóc? Dowiedz się więcej!

Razem możemy więcej!
Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, świadomie oraz bez wynagrodzenia niesie pomoc innym, angażując się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Wolontariuszem może zostać każdy, jeśli tylko ma chęć do zaangażowania się w różnego typu inicjatywy.

Nie liczy się wykształcenie, pochodzenie czy poglądy religijne. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych, by mogły podjąć wolontariat. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj wolontariatu będzie odpowiedni dla każdej osoby. Niektóre działania wymagają posiadania odpowiednich predyspozycji i kwalifikacji.

Co musisz zrobić by zostać wolontariuszem?

Podpisać umowę na wolontariat – taką umowę można otrzymać bezpośrednio w naszej placówce lub pobrać z naszej strony z działu "Pliki do pobrania". Wypełnić odpowiednie rubryki i złożyć bezpośrednio pracownikowi w biurze.

Ważne – osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo wypełnić zgodę rodzica/opiekuna prawnego, który wyraża zgodę na udział w wolontariacie. Bez takiej zgody osoby poniżej 18 roku życia nie zostaną wpuszczone na teren schroniska.

• Po złożeniu stosownych dokumentów pracownik biura wypisuje "Legitymację Wolontariusza", którą wolontarisz ma obowiązek posiadać przebywając na terenie naszej placówki. Legitymacja musi być WAŻNA, co roku można podbić ją w biurze schroniska. Wolontariusze bez legitymacji nie mogą poruszać się po schronisku oraz wyprowadzać psiaków na spacery.

• Wolontariusz podpisując umowę musi zapoznać się z Regulaminem Wolontariusza oraz stosować się do jego punktów. Na terenie schroniska wolontariusz zobowiązuje się stosować do panujących tam ogólnych zasad.


Wolontariusz może przebywać na terenie schroniska: pon., wt., czw. i pt. w godz. 10.00 do 18.00 i sob. od 10.00 do 16.00, środy i niedziele – Schronisko jest nieczynne.

• Wolontariusze poniżej 15 – roku życia na terenie schroniska muszą przebywać z opiekunem.

• Wolontariusz deklaruje się uczestniczyć w wolontariacie minimum 4 razy w miesiącu.

Czym może zająć się wolontariusz w schronisku dla zwierząt?

• pomoc wolontariusza w schronisku to przede wszystkim opieka nad bezdomnymi zwierzętami, szczególnie zależy nam na spacerkach z psami, socjalizacji zwierząt – głaskaniu, oswajaniu oraz nauki pozytywnych zachowań. Osoby nie mające odpowiedniej wiedzy lub wykształcenia nie powinni samodzielnie pracować lub "tresować" zwierząt.

czesanie psiaków

prace porządkowe - pomoc pracownikom przy sprzątaniu wyznaczonych boksów, grabienie, zamiatanie itp. w zależności od potrzeb

czynny udział w akcjach promocyjnych schroniska oraz zbiórkach

promocja psów w internecie – przygotowywanie ogłoszeń, robienie zdjęć i aktywne poszukiwanie domów dla podopiecznych po uprzednim ustaleniu ze schroniskiem

• w szczególnych przypadkach wolontariuszowi mogą być zlecone czynności inne niż wyżej wymienione związane z prawidłowym funkcjonowaniem schroniska;

Image
Image
Image

 

Wolontariuszowi nakazuje się:

• przestrzegać zasad BHP i w kontaktach ze zwierzętami zachować szczególne środki bezpieczeństwa

• każdy przypadek pogryzienia bezzwłocznie zgłaszać kierownikowi bądź pracownikowi biura;

• informować pracownika w biurze o niepokojących zachowaniach i wyglądzie zwierząt (m.in. biegunka, wyłysienia, łzawiące oczy, wymioty, widoczna apatia itp.)

• przed spacerem sprawdzić sposób założenia obroży (nie powinna przejść przez głowę zwierzęcia)

• przed spacerem zgłosić w biurze chęć wyjścia z danym psem, wpisanie w listę spacerów wyjście z psem (data, godzina, imię i nazwisko oraz imię zwierzaka) oraz uzupełnić godzinę powrotu;

• Dodatkowe umiejętności, jak fotografowanie zwierząt, pisanie artykułów, zdolności artystyczne, graficzne, informatyczne i inne, są mile widziane!Czego nie wolno wolontariuszowi?

• samowolnie wyprowadzać psów, których nie zna

• samowolnie łączyć psów z różnych wybiegów, klatek, pomieszczeń bez wiedzy kierownika schroniska

• dokarmiać i drażnić zwierząt, biegać i krzyczeć na terenie schroniska

• przyjmować i odprowadzać odwiedzających bez wiedzy pracownika upoważnionego, korzystać z telefonu schroniska

• przebywać w budynku, gdzie przebywają zwierzęta bez wiedzy kierownika schroniska oraz w pomieszczeniach objętych kwarantanną, w magazynach, p. socjalne, gabinet wet.

• w przypadku wolontariuszy początkujących, samodzielnie wchodzić na teren schroniskaSchronisko może zrezygnować z pomocy wolontariusza, gdy ten:

• nie przestrzega regulaminu, narusza zasady pracy, powoduje dezorganizację lub zakłóca jej porządek

• utracił zaufanie Zarządu Oddziału TOZ o/Konin lub Kierownika Schroniska.

• Niniejsza umowa Wolontariusza ważna jest na jeden rok. Kierownik lub Pracownik Schroniska ma prawo przedłużyć ją o następny rok jeżeli Wolontariusz będzie aktywnie uczestniczył w działaniach Schroniska.

Image
Image
Pliki do pobrania:

Adres

ul. Gajowa 7a 62-510 Konin

Pomoc finansowa dla podopiecznych schroniska:
TOZ o/Konin, Gajowa 7a | Bank: PKO BP Numer konta: 85 1020 2746 0000 3502 0017 0217

Kontakt

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon: 63 243 80 38

Numer interwencyjny (18:00 - 8:00): 726-189-055